Holowanie pojazdów
W teorii wydaje się to takie proste i oczywiste. O czym mowa? O sztuce holowania pojazdu. Jednak jak pokazuje rzeczywistość większość kierowców i to nawet z wieloletnim stażem, nigdy nie miała sytuacji, w której musiała kogoś holować. Nasza doświadczenie zawodowe wskazuje, że znakomita większość popełnia kardynalne błędy, co niejednokrotnie wymusza reakcję odpowiednich organów ścigania. Co zatem warto wiedzieć o sztuce holowania pojazdu?
Podstawy prawne
Warto mieć świadomość, że decydując się na zabieg holowania, wykonujemy czynność drogową, która została dokładnie opisana w Kodeksie Drogowym w rozdziale 5-ym Ruch pojazdów (a konkretnie w artykule 31). Wstęp informuje nas, że kierowca pojazdu holującego ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz skutki wynikające z tego manewru. Są miejsca, w których holowanie nie jest dopuszczone i doskonałym przykładem są autostrady.
Właściwe oznakowanie
Jeżeli decydujemy się na wykonanie holowania, to musimy pamiętać o właściwym oznakowaniu. Pojazd holowany może mieć włączone jedynie światła pozycyjne (nie wolno używać świateł awaryjnych – służą one wyłącznie do sygnalizacji zagrożenia, kiedy auto stoi), a na zewnątrz powinien być oznakowany trójkątem ostrzegawczym lub żółtymi światłami (tzw. kogutami). Lina lub inny sposób połączenia pojazdów powinien być wyraźnie zaznaczony np. kawałkiem odblaskowej taśmy.
Pomoc fachowców
Jak widać, jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać podczas holowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do firmy, która zawodowo świadczy takie usługi. W przedsiębiorstwie CUBE-TRANS pracują wyłącznie najlepsi specjaliści, którzy są w stanie pomóc na drodze i bezpiecznie odholować Twoje auto na miejsce.
Serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami!